BT 2.0-330

Úvod 9 Produkty-BT20-330

Typ  BT 2.0-330  rozšířil řadu  našich tiskáren. Typ 2.0-330 přímo konstrukčně i funkcemi vychází z 2.0. Tiskárna byla postavena na základě přibývajících nároků na větší tiskový prostor, který je u tohoto typu 330x330x370 (40 000 cm3, tj. 40l)

Tiskárna je dodávána již smontovaná.

K tiskárně je dodávána konfigurace do PrusaSliceru – tento doporučujeme používat pro správnou funkci tiskárny a podporu všech funkcí. Konfigurace pro ostatní slicery budeme postupně přidávat do sekce “ke stažení”.

 

Parametry

Celkové rozměry (v x š x d ): 750x545x675
Váha: 15,7kg (bez filamentu)
Zdroj napětí: 230V AC 24V DC 450W
Ceritifikace: CE
Tiskový prostor: 330 x 330 x 370
Ovládání: barevný dotykový displej TS35 s enkoderem (navigační kolečko)
Tisk: USB flash disk , SD karta
Teplota podložky: max 115° C
Teplota trysky: max. 285°C
Pro materiály: termoplastické filamenty Ø1,75 mm s teplotou tání do 280° (PLA,PETG,ABS,TPE(flex),WOOD,NYLON,HIPS,ASA,..)

 

Tisková podložka: odnímatelná – speciální tvrzené sklo
Extruder: celokovový, duální přímý pohon
Řídící deska: 32-bit Makerbase MKS Robin nano V3.0 + 5xTMC2209
Krokové motory: nema 17 , bipolární, úhel kroku 0,9° pro X a E, 1,8° pro Y a Z 
Firmware: Marlin 2.1
Funkce: dvojitá teplotní ochrana proti vyhoření, Babystepping, filament senzor, ochrana proti blokaci cívky
Vyrovnání podložky: automaticky (BL Touch original)
Referování os: optické koncové spínače os X,Y / duální pro Z
Rychlost tisku: Perimetry: 100mm/s pro rychlý (OK kvalita), 42 mm/s pro vysokou kvalitu výtisku

 

Konstrukce

Na konstrukci jsou použité přesné hliníkové profily Rexroth. Tím je zajištěna nejen přesnost, ale díky uspořádání výztuh a konzolí také vysoká tuhost tiskárny.
Díky tomu je možné kvalitně tisknout i při vyšších rychlostech.
Všechny konstrukční plastové díly jsou vyrobeny metodou (FDM) 3D tisku z pevného a kvalitního materiálu PETG vytištěné na našich 3D tiskárnách.
Vedení os X Y Z je zajištěno pomocí přesných broušených tyčí 10h6 , které jsou povrchově kalené proti opotřebení a lineárních kuličkových ložisek (LM10UU a LM10LU).

 

Extruder

Duální přímý pohon filamentu = rychlá reakce ze strany ovládání filamentu = kvalitnější tisk

Excelentní výsledky při tisku flexi filamentů i těch nejměkčích.

Těleso hextruderu je s odnímatelnou vrchní částí pro snadný přístup k podávacím kolečkům.

Podávací kolečka jsou České výroby a jsou opatřeny speciálním povlakem na bázi titanu proti opotřebení.

Heatbreak : celokovový (austenitická nerez) pro filament d1,75, Vnitřní otvor je vystružený a leštěný (drsnost Ra0,2-0,3). Heatbreak je nalisovaný a pojištěný stavěcím šroubem zboku. Tím je zajištěn maximální přenos a odvod tepla ve studené části. Odpadá ošetření závitu teplovodivou pastou jak u verze V6. Nehrozí riziko povolení heatbreaku a zaseknutí filamentu. =>Tiskne i za vyšších teplot bez zasekávání. Lze jej také samozřejmě vyměnit  vylisováním a opětovným nalisováním.

Topné těleso: 24V/50W pro rychlé nahřívání trysky.

Teplotní čidlo hotendu: vysokoteplotní od E3D (termistor Semitec 104GT).

Vše opatřeno konektory Molex pro snadnou výměnu.

Tryska 0,4  – E3D-V6-NOZZLE-175-400 – original E3D (mosaz).

Vlastní konstrukce chladiče hotendu a celého tělesa extruderu. Chladič je navržen nejen pro optimální ochlazování „heatbreaku“, ale také slouží jako deflektor proti teplem namáhané spodní části plastového těla extruderu a proti její následné deformaci. Přítlak podavače filamentu je rovnoměrný z obou stran. Sílu přítlaku lze pohodlně seřizovat vrchní, šroubem. Při téměř úplném povolení šroubu je síla ideální pro měkké filamenty flexi (např. TPE88 od Filament PM, TPU92A od Filamentum).

 Chladič i heatbreak jsou vyrobeny na CNC strojích v ČR.

 

Držák cívky filamentu

Držák cívky filamentu je opatřen žlábky, do kterých ložiska držáku lehce zapadnou. Cívka filamentu je takto stabilně uchycena. Držák cívky se totiž otáčí na kuličkových ložiscích a lze jej snadno vyjmout při výměně filamentu.

Levá konzole má nastavitelnou brzdu proti samovolnému pohybu cívky. Tím je zajištěno neustálé napnutí filamentu během tisku, a předchází se tak možnosti nechtěnému vyvlíknutí filamentu (zvláště když je cívka plná). Držák je univerzální pro všechny typy filamentových cívek 0,5-1kg filamentu.

Sílu přítlaku brzdy lze jednoduše regulovat bočním šroubem. 

 

Senzor konce filamentu + nová funkce proti zablokování cívky

Tiskárna je vybavena senzorem na přítomnost filamentu. Senzor ale nehlídá pouze přítomnost filamentu.

+ unikátní funkce :  senzor pozná pokud dojde k zablokování cívky – tento případ nastává, pokud uteče konec filamentu, podvlíkne se a vytvoří smyčku, která se při tisku zatáhne. Pokud k tomto dojde, tiskárna přeruší tisk a vysune filament. Po opravě se tiskárna opět vrátí k tisku.

Senzor filamentu je umístěný na konzolích držáku filamentu. Výhodou je, že rovněž brání vyvlíknutí z cívky, zjednodušuje vrchní část extruderu a tím dělá extruder absolutně bezporuchovým.  

 

 

Elektronika

 V tiskárně je použita 32-bit řídící deska Makerbase Robin nano V3.0 s tichými drivery krokových motorů TMC2209. Tato deska má také kvalitní mosfety, jenž zajišťují stabilitu a dostatečnou výkonovou rezervu při vyhřívání podložky a extruderu.

32-bitový mikrokontroler s ARM procesorem o frekvenci 168MHz umožňuje rychlejší pohyb krokových motorů ve více osách a tím rychlejší tisk. Pohyb a reakce v menu jsou s rychlou odezvou.

LCD displej MKS TS35 Komunikuje přímo s mikrokontrolerem a lze tak využívat funkce výměny barvy M600 , potvrzení uživatelem M0, M117 a jiné. 

Skříň s řídící deskou je vybavena aktivním chlazením a tlačítkem RESET.

Samozřejmostí je rovněž možnost propojení tiskárny  s PC nebo tisk přímo z mikro-SD karty.

Chlazení

Chlazení hotendu je zajištěno kvalitními ventilátory dalap® s otáčkami 7800 ot./min. Tyto ventilátory se vyznačují dlouhou životností.

Aktivní chlazení základní desky je rovněž ventilátorem , avšak s nižšími otáčkami (5000 ot./min). Ventilátor je stále zapnutý.  

Ovládání

Displej

Tiskárnu lze ovládat prostřednictvím displeje s českým menu. Displej lze ovládat buď dotykově, nebo také pomocí enkoderu (navigačního kolečka). Tiskne se z USB flash disku.

Wifi, LAN

Připojení k jednodeskovému minipočítači např. Raspberry pi a tisk prostřednictvím programu Octoprint. Pohodlný způsob, jak tisknout ze sítě prostřednictvím LAN nebo Wifi (nejčastěji lokální síť). Raspberry pi pak slouží jako tiskový server (cloud). Program také umožňuje připojení kamery a sledování tisku online. Tento minipočítač však není součástí tiskárny.

Tisková podložka

Tisková podložka je vyměnitelná, tj. je připevněna ocelovámi klipy a lze ji vyměnit při poškození nebo při volbě jiného tiskového povrchu.

Standardně dodávaný povrch tiskové plochy 330×330 je tvrzené sklo a je nutné použití některých adheziv (např. 3DLAC, Magigoo, Kores). To  zajišťuje vysokou přilnavost prvních vrstev i při nastavení většího offsetu Tvrzené sklo je několikanásobně pevnější než běžné sklo stejné tloušťky a je tepelně odolné do teplot 250 °C.

Základní podložka (hvězdice) s lineárními ložisky je vyrobena z kvalitního materiálu  s vysokou pevností. Tuhost podložky má výrazný vliv na přesnost nastavení (dlouhodobě).

Vyhřívaná podložka je opatřena tepelnou izolací, což zabraňuje zbytečnému úniku tepla, a tím i úsporu energie. Sklo zde navíc slouží jako akumulační prvek, takže ohřev i chladnutí je rovnoměrné  (napomáhá proti deformacím výtisků kvůli vnitřnímu napětí). 

 

 

AutoLeveling-vyrovnání podložky

Podložka je na pevno seřízena již od nás a není tedy potřeba již nic mechanicky seřizovat. Podložka se seřizuje již pouze elektronicky. Tím je zajištěna kolmost výtisků – dosahuje se vyšší přesnosti tisku. Samozřejmě, při servisním zásahu lze podložku také mechanicky seřídit. 

Software tiskárny  umožňuje tzv. „AUTO LEVELING BILINEAR“ – tiskárna vyrovnává výšku trysky od podložky během tisku podle předem zmapovaných hodnot – v současné době nejlepší způsob, jak dosáhnout rovnoměrnou výšku první vrstvy nehledě na případné nerovnosti podložky. 

Pro snadné nalezení offsetu jsme do firmwaru doplnili funkci G36, která v kombinaci s G29 umožní velmi uživatelsky snadnou kalibraci.

Automatické zmapování hodnot výšky podložky provede tiskárna automaticky  pomocí senzoru BL-touch po spuštění kalibrační sekvence. Na začátku sekvence se pouze definuje na prvním bodě  vzdálenost trysky od podložky pomocí kancelářského papíru. 

Celá kalibrace trvá cca 5min. Tento krok se ovšem nemusí provádět před každým tiskem. Duální koncové spínače a tuhost konstrukce zajistí velmi dobrou opakovatelnost referování tiskárny – takto zůstane dlouhou dobu seřízená, pouze měníte filamenty a tisknete. 

Duální koncové spínače

Tiskárna je vybavená dvěma nezávislými optickými koncovými spínači pro referování osy Z.  Tím je zajištěno, že před každým tiskem bude osa X 100% rovnoběžná s podložkou bez ohledu nad předchozí stav a tryska je v požadované vzdálenosti od podložky. Přesnost referování je do 0,01 mm.

Odpružení tiskárny

Celá tiskárna je posazena na unikátních antivibračních podstavcích pro zajištění velmi tichého provozu a eliminaci „duchů“ na povrchu výtisku.

Balení

Dodávka tiskárny obsahuje následující příslušenství a obsah

Ukázka 3D tisku

Reklamní předmět – vrták průměr 300mm , výška 2100mm – tisk cca 1 měsíc nepřetržitě (700h)Celkem cca 12kg filamentu (PLA) . Každý díl cca 1,7kg.

Tiskl náš partner v oblasti 3D tisku – MSK nástroje na tomto typu tiskárny. 

"Tiskárny fungují skvěle. Kvalitní a přesný tisk."

“Tuhost celé konstrukce a její odpružení zaručují tichý provoz a eliminaci duchů.”

“Velmi jednoduchá obsluha a ovládání”

Napište nám